CNC Abkant Büküm


CNC Abkant büküm makinesi ile kusursuz bir şekilde metal ve sac ürünlerine firmamızda büküm yapılabilmektedir.

CNC Abkant Büküm Nedir?


CNC abkant büküm ile, hammadde pres ile bükülerek istenilen forma uygun hale getirilir. Aslında bir pres makinesi özelliği gösterir. Çünkü büküm yapılacak sac metal, iki kalıp arasında basılmak suretiyle şekil alır. Bu kalıplarda aşağıda olanına dişi; yukarıda olanına ise erkek kalıp adı verilir. Dişi kalıp büyük olan kalıptır. Erkek kalıp ise küçük kalıptır.

Gelişen teknolojinin üretime dâhil olmasıyla birlikte; abkant makineleri de daha kaliteli ürünler ortaya koyar. Bu sayede daha hızlı ve kolay bir şekilde işlerin yapılabilmesi, üretimin kalitesini ve rekabet gücünü artırır.

CNC Abkant Büküm Makinelerinin Avantajları Nelerdir?


CNC abkant büküm makineleri ile:
Art arda çok sayıda büküm yapılır,
Kontrol paneline ölçüleri girerek; hata oranını azalır,
Otomatik dayanma ayarları olduğu için, güven içerisinde çalışır,
Büküm hızı ayarlanabildiği için istenilen şekle ulaşılır.

CNC Abkant Büküm Nasıl Çalışır?


CNC abkant büküm tezgâhlarında; bükülecek maddenin tüm bilgileri otomatik olarak kontrol ünitesi tarafından yapılır. Ayrıca büküm sırasında gerçekleştirilecek tüm adımlar, sistem tarafından 3 boyutlu şekilde izlenir. Böylelikle büküm esnasında karşılaşılacak bir soruna anında müdahale edilir. CNC abkant büküm makinelerinde hafıza özelliği de görülür. Daha önce sisteme girilen tüm bilgilerin depolandığı bir yerin olması; kullanıcıya çok fazla avantaj sağlar. Operatörün CNC abkanta girmesi gereken veriler bulunur. Bu veriler; dosya adı, kalıp bilgiler, bükülecek malzeme cinsi ve kalınlığı, parça adedi, büküm hızı, büküm ölçüsü, büküm açısı ve sayısı şeklindeki bilgilerdir. Tüm bu verilerle birlikte, operatör, kontrol panelini yönlendirir. Öncelikle kontrol paneline planlama yapması gerekir. Planlama yapıldıkta sonra, bükülmek istenilen sac metal, sistem içerisine yerleştirilir. Bu sırada operatör pedalı çevirmeye başlar. Pedala basılarak üst tabaka da aşağıya iner. İstenilen basınca ayarlanan bu tabaka sayesinde bükme işlemi gerçekleştirilir.

CNC Abkant Büküm Çalışırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?


CNC abkant büküm tezgahlarında dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanır:
CNC abkant büküm makinesine yerleştirilecek olan madde, her iki tarafa da eşit uzaklıkta bulunması gerekir. Bu doğru verim alabilmek için çok önemlidir. Her iki eşit uzaklıkta olmayacak şekilde yerleştirilen ürünlerde bükme işlemi yapılması güvenli bulunur.

CNC abkant büküm makinesinin arkaya dayanması gerekir. Eğer tam olarak istenilen şekilde büküm yapılması isteniliyorsa; makine arkaya dayanmak zorundadır.
CNC abkant bükme makinesi, parçanın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre ayarlanır. Büyük parçaların bükülmesinde; büküm hızının daha az ayarlanması gerekir.
CNC abkant bükme makinesinde büküm gerçekleştirildiği sırada, malzemenin nasıl büküleceğini önceden hesaplamak gerekir. Çünkü önceden nasıl büküleceği hesaplanan madde ona göre tutulmalıdır. Bu husus iş güvenliği açısından da ayrı bir önem arz eder.
CNC abkant büküm tezgahları ile çalışılırken, operatör öncelikle kendi güvenliğine dikkat etmelidir.