20 Mm’ye Kadar Paslanmaz Çelik Kesim


20 mm’ye kadar paslanmaz çelik kesimini profesyonel lazer kesim makinamızda uygun fiyatlarla yaptırabilirsiniz.

Paslanmaz Çelik Lazer Kesim Nedir?


Paslanmaz çelik lazer kesim ile büyük ebatlardaki malzemeler, istenilen ölçülerde kesilmektedir. Lazerlerin pek çok alanlarda kullanımı mevcuttur. Kullanıldığı alanlar içerisinde en çok sac kesimi yer alır. 20 mm paslanmaz çelik lazer kesim için ekonomiktir. Çünkü paslanmaz çeliğin kesimi için en doğru yol lazer kesimdir. Lazer kesim ile kesilmek istenen paslanmaz çeliğin özelliği bilgisayar sistemine girilir. Daha sonra kesilmek istenilen ölçüler de sisteme eklenir. Bundan sonra kesim bilgisayardan belirlenen verilere göre olur. Bu sayede hatasız kesim yapmak mümkün hale gelir.

Lazer Kesim Nasıl Çalışmaktadır?


Lazer ışını oluşturmak için; karbondioksit lazer tezgahlarına ihtiyaç duyulur. Daha sonra bu tezgahlarda karbondioksit gazına elektrik akımı verilir. Bu yol ile ortaya lazer ışını çıkar. Bunun kesim için kullanılması, lazer kesim adını alır. Bu tezgah üzerine yerleştirilen lazer başlığı, kesilmek istenilen metal üzerinde hareket ettirilir. Böylelikle lazer kesim kullanılarak, metal üzerinde kesme işlemi gerçekleşir. Lazer kesim ile kalıp yapmadan, direkt olarak kesme işlemi gerçekleşir. Bu şekilde kalıpsız kullanılması da kesim maliyetini düşürür. Ayrıca lazer kesimde verileri sistem üzerinden girerek otomatik kesim yapmak mümkündür. Sistemin bu şekilde kullanılması; hata vermeden kaliteli kesim yapmayı olanaklı kılar. Zaman zaman pres kesimlerde yüzey üzerinde çatlaklarla karşılaşılır. Lazer kesim karşılaşılan bu çatlakları da sıfıra indirger. Isıdan dolayı yaşanan deformeler de; lazer kesim sayesinde ortadan kalkar. Lazer kesimin en önemli özelliği; kesime uğrayan malzemede işlem sırasında aşınma söz konusu olmamasıdır. Bu gibi özellikler seri üretimlerde çok önemli zaman kazanımları sağlar. Lazer kesim ile yapılan seri üretimde; bozulan ürün olmadığı için tasarruf sağlanmış olur.

Lazer Kesim Çeşitleri Nelerdir?


Lazer kesimde kullanılan malzemenin yapısına göre farklı kesim çeşitleri bulunur. Buharlaştırma, eritme ve üfleme, eritip darbe ve yanma, termal gerilme çatlaması, soğuk kesme ve yanma lazer kesiminde kullanılan çeşitlerden bazılarıdır.

Lazer kesimde buharlaştırma şu şekilde kullanılır: kaynama noktasında ısıtılan yüzeyde bir delik oluşturur. Oluşan bu deliğe anahtar delik adı verilmiştir. Isıtma gerçekleştikçe anahtar delikte de büyüme meydana gelir. Böylelikle de kekse işlemi gerçekleşir. Ahşap ve karbon gibi erimeyen maddelerin kesimi için bu yöntem kullanılır.

Lazer kesimde eritip işleme yöntemi şu şekilde kullanılır: Erime noktasına kadar ısıtılan malzemeye gaz püskürmesi yapılır. Böylece malzemenin sıcaklığını arttırma durumu ortadan kalkar. Metallerin kesimi bu şekilde yapılır.

Lazer kesimde termal gerdirme şu şekilde yapılır: Yarı sert bir malzeme, yönlendirilen ışın ile termal bir genleşmeye uğrar. Cam gibi maddelerin kesiminde bu yöntem kullanılır.

Lazer kesimde reaktif kesim şu şekilde yapılır: Lazer kesme ışını kullanılarak 1 mm’ den büyük parçaların kesilmesi için uygundur. Çelik plakaları kesmek için, lazer kesim çeşitleriiçerisindeki en etkili kesimdir.